Picie i nadużywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia, ponadto jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia przemocy. Alkohol działając na organizm człowieka przyspiesza zmiany nastroju, osłabia koordynację, zdolność podejmowania decyzji, pozbawia hamulców.
Celem działań MKRPA jest ograniczanie dostępności alkoholu, zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej osobom uzależnionym, podejmowanie działań w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie oraz zwiększanie zdolności osób do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi.
Procedura zobowiązania do leczenia odwykowego,
Wdraża się wobec niektórych osób uzależnionych od alkoholu (osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizacje nieletnich, systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny).
Procedurę tę można uruchomić poprzez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (są umiejscowione przy Urzędach Gminnych) poprzez złożenie podania (wniosku) z opisem niepokojącej sytuacji w rodzinie, w związku z nadużywaniem alkoholu przez jednego z jej członków. Komisja zaprasza na rozmowę osobę nadużywającą alkoholu i motywuje do kontaktu z placówką odwykową oraz podjęcia leczenia. Jeżeli osoba zgłoszona nie decyduje się na kontakt z placówka odwykową, Komisja lub prokurator kieruje sprawę do Sądu Rodzinnego, który w oparciu o opinię 2 biegłych zobowiązuje osobę uzależnioną do leczenia odwykowego. Postanowienie jest wykonywalne przez 2 lata od czasu jego wydania. Sąd w postanowieniu wskazuje czy ma to być leczenie stacjonarne, czy ambulatoryjne oraz czy nad wykonaniem postanowienia ma czuwać kurator sądowy.
KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Aby zgłosić osobę pijącą na leczenie odwykowe, należy wypełnić wniosek i złożyć go do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wniosek może złożyć dowolna osoba , której nie jest obojętny los pijącego ub instytucja (np. ośrodek pomocy społecznej, policja, prokuratura, szkoła, zakład pracy, kurator, izba wytrzeźwień).
Mieszkańcy Miasta Chełm, przedmiotowy wniosek mogą złożyć w siedzibie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie, ul REFORMACKA 24, 22-100 CHEŁM, od pn do pt w godzinach 800 – 1600
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 82 565-49-11
od pn do pt w godzinach 800 – 1600